Beautiful sunrise on a Ukrainian wheat fields
Wheatear illustration

Soul of Soil (в перекладі з англійської «Душа землі») — спільний проєкт Міністерства економіки України, Програми розвитку ООН, соціального підприємства «Моїм.Рідним», шеф-кухарки й інфлуенсерки Ольги Мартиновської. Цей проєкт, зокрема через кулінарію, покликаний привернути увагу до проблеми забруднення території України мінами та іншими вибухонебезпечними предметами, пояснити, як це впливає на економіку України і глобальну продовольчу безпеку, а також показати позитивні зрушення та результати, які вже є в темі розмінування та які вдалося досягти, зокрема завдяки залученню інноваційних технологій.

Kitchen table with beautifully sliced bread

Готуємо «найдорожчу страву світу» з Ольгою Мартиновською

Ольга Мартиновська — шеф-кухарка, волонтерка, переможниця та суддя проєкту «МастерШеф», засновниця «Першої кулінарної академії», співавторка кулінарної книги «100 рецептів на кожен день», співзасновниця та ідеологиня першого українського кулінарного додатку «Culinara». Ольга родом з Миколаївщини, яка тривалий час була під окупацією. Вона долучилась до проєкту, аби привернути увагу світової спільноти до проблеми розмінування земель, які наразі годують світ. Ольга відвідала рідну Миколаївщину, щоб приготувати традиційну українську закуску із овочів, вирощених на вже розмінованих землях, та спекти палянички з локального зерна. Це — найдорожча і найцінніша страва у світі, адже для її створення довелось розмінувати майже 6 000 гектарів території, залучити для цього спеціальну техніку, а також фінансову підтримку від міжнародних партнерів. Така ціна українського хліба та глобальної продовольчої безпеки сьогодні.

Quote by Olga Martynovska

«Якою ціною, на які ризики йдуть люди для того, щоб виростити зерно, щоб я потім приготувала паляничку! Неможливо скласти ціну цьому хлібу, тому що це — ціна життя».

Шеф-кухарка Ольга Мартиновська.

Приготувати цю закуску може кожен!

Рецепт овочевої закуски: (на 10 порцій)

Кабачки — 2 кг Морква — 500 г Цибуля — 500 г Томатна паста — 100 г Олія соняшникова — 100 мл Сіль — 15 г Цукор — 20 г Яблучний оцет — 1-2 ст.л. (за смаком) Вода — 250-300 мл

Кабачки натираємо на велику тертку, відтискаємо зайвий сік. На ту ж тертку натираємо моркву. Цибулю нарізаємо дрібними кубиками або півкільцями, щоб гарно розтушкувалась. На пательні або ж в казанку розігріваємо соняшникову олію та смажимо цибулю до прозорості. Додаємо моркву, кабачки та тушкуємо з томатною пастою. Додаємо сіль, цукор, перець за бажанням. Гарно перемішуємо та доливаємо воду. Доводимо до кипіння і накриваємо кришкою. Тушкуємо 2-3 години, доки всі овочі не стануть м’якими. Додаємо оцет та проварюємо ще 2-3 хвилини. За бажанням ікру можна перебити блендером, або ж лишити шматочками, щоб відчувались різні текстури овочів. Подаємо з окрайцем свіжоспеченої ароматної паляниці.

Врятований колосок може нагодувати світ

Україна входить в десятку провідних виробників пшениці в світі. 57 країн, серед яких Іспанія, Румунія, Індонезія, Туреччина, Єгипет, імпортують українське зерно. Серед основних споживачів — країни «Глобального Півдня», серед яких Сомалі, Ємен, Нігерія, Судан, Ефіопія. До прикладу, навіть один корабель, що перевозить 50 000 тонн української пшениці, здатен прогодувати державу Сомалі протягом місяця. В 2021-му році урожай пшениці складав 32,2 мільйона тонн. В 2023-му — 22,2 мільйона. Завдяки гуманітарному розмінуванню територій, що були під окупацією, ця цифра невпинно зростає. До 30% території України було потенційно заміновано з початку повномасштабного вторгнення. Сьогодні цей показник — вже 23%. Від початку російського вторгнення майже 35 000 км² земель, включно з сільськогосподарськими угіддями, повернули у користування. Це приблизно 5,7% від усієї території України. За площею це більше, ніж територія Бельгії.

Grandma's embroidered handkerchief
Quote by Yuliia Svyrydenko

«Аби розмінування української землі тривало не сотнями років, а менше десятиліття, крім традиційних методів розмінування ми потребуємо інноваційних технологій. Вже зараз Україна використовує для обстеження земель дрони, супутникові знімки, а для аналітики і пріоритизації — штучний інтелект. Але для масштабування цих підходів нам необхідна підтримка партнерів».

Юлія Свириденко, Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки України.

Одним із найбільш ефективних методів є аналіз супутникових знімків замінованих територій нейронними мережами. Для виявлення мін тестуються спеціальні датчики, які встановлюють на дрони. На черзі сертифікація цих технологій, що дозволить полегшити та прискорити процес розмінування. Пошук інноваційних підходів, які рятуватимуть життя українців і забезпечуватимуть їжею мільйони людей у світі — спільне завдання світової спільноти. І ці зусилля вже дають результат. За даними Міністерства економіки України, розмінування у парі з розблокуванням експортної логістики допомогли збільшити експорт пшениці до країн Африки у минулому сезоні на 40,6% Цей проєкт — можливість пізнати душу української землі через головний її символ — колосок, який тепер перетворився ще й на символ надії та стійкості.

Swallow on the background of mountains

Арт-проєкт

«Найдорожча страва світу», про яку ви дізнались, разом з чотирма лляними серветками з вишитим колоском стала частиною боксу, покликаного привернути увагу широкої громадськості до розмінування українських земель. Ці бокси отримали голови міжнародних делегацій – учасники Міжнародної конференції з протимінної діяльності в Україні (UMAC2024), яку організовує Швейцарія спільно з Україною в Лозанні 17 і 18 жовтня. Цей бокс — нагадування про те, що майбутнє глобальної продовольчої безпеки твориться зараз в Україні.

Gift box

Лляні серветки з вишитими колосками створили пані Валентина та пані Надія — учасниці соціального проєкту «Моїм.Рідним». Разом з овочевою закускою, серветки стали частиною арт-проєкту. Для серветок обрали один із традиційних українських символів, аби нагадати: врятований колосок може нагодувати світ.

Embroiders an ear of corn on the canvas

Моїм.Рідним

«Моїм.Рідним» — це соціальний проєкт, що покликаний розширити можливості старших жінок у прикордонних регіонах України. Жінки з сіл Сумської області вишивають та в’яжуть, що дозволяє їм творчо самореалізовуватись, відчувати цінність своєї роботи та залишатися активними на ринку праці.

Grandma in a cozy house
Grandma in the yard near the well
Grandma in the wheat field

Протягом двох тижнів — з 21 жовтня до 5 листопада — «найдорожчою стравою світу» від Ольги Мартиновської пригощатимуть у двох київських ресторанах: «Бути Sofie» (вул. Володимирська, 24) та «Odesa» (вул. Велика Васильківська, 114). Приходьте, куштуйте, дізнавайтесь більше про проєкт та діліться своїми враженнями у соціальних мережах, щоб якомога більше людей дізналися про важливість підтримки процесів розмінування в Україні. #SoulOfSoil #ДушаЗемлі

Restaurant

Як ПРООН підтримує протимінну діяльність

Протягом останніх трьох десятиліть ПРООН та її партнери працювали у понад 50 країнах, допомагаючи їм вирішувати проблеми, пов'язані з наземними мінами та іншими вибухонебезпечними предметами. На прохання держав, що постраждали від мін, ПРООН підтримує розвиток національного потенціалу для повернення земель у безпечне та продуктивне використання — це перший важливий крок у досягненні позитивних результатів розвитку, таких як допомога громадам у відновленні доступу до соціальних послуг, відновлення сільського господарства та ланцюгів постачання продовольства. В Україні ПРООН підтримує уряд у всіх сферах гуманітарної протимінної діяльності. ПРООН координує гуманітарне реагування та міжнародну підтримку протимінної діяльності, консультує з питань підготовки та впровадження національних стратегій і стандартів, сприяє безпечному поверненню, відбудові та відновленню через надання технічної допомоги та експертних знань, спеціалізованого обладнання. Для швидкого очищення земель використовуються інноваційні технології — супутникові знімки, дистанційне зондування, штучний інтелект і машинне навчання, — що значно зменшує кількість ймовірно небезпечних територій і сприяє відновленню сільськогосподарських земель. Крім того, ПРООН прагне покращити невідкладну медичну допомогу, яка може врятувати життя, постійну реабілітацію, психічне здоров'я та психосоціальну підтримку, надаючи можливість постраждалим від наземних мін отримувати соціальну та економічну підтримку, щоб продовжувати вести повноцінне та гідне життя.

За підтримки наших партнерів:

EUBelgiumCroatiaDenmarkFranceGermanyJapanSouth KoreaLuxembourgMaltaNetherlandsNew ZealandNorwaySpainSwedenSwissUK

Питання гуманітарного розмінування координує Перша віцепрем'єр-міністерка України — Міністерка економіки України Юлія Свириденко. Міністерство економіки України забезпечує взаємодію центральних органів виконавчої влади з питань протимінної діяльності в частині гуманітарного розмінування.

Ministry of Economy of Ukraine
Demine
Moim. Ridnym
UNDP